Translate

niedziela, 7 września 2014

Zamki, Pałace i Dwory MAZUR, WARMII i PODLASIA

- w których zasmakowaliśmy


  1. Ryn – Zamek krzyżacki średniowieczny z XIV w. www.zamekryn.pl .Na wzgórzu przy jeziorach Ryńskim i Ołów http://www.360polska.pl/bialowieza/#sthash.MemploO4.dpbs . Obecnie znajduje się tam Hotel ZAMEK RYN****, z nowocześnie odrestaurowanymi i urządzonymi pokojami , SPA z sauną, basenem i atrakcjami do rozrywki oraz przystosowany do organizacji kongresów i konferencji. Unikalna atmosfera w historycznych wnętrzach i znakomitej Restauracji w refektarzach rycerzy zakonnych. Kuchnia ceniona i nagradzana na wielu konkursach, serwuje dania zarówno staropolskie jak i międzynarodowe, istny raj dla smakoszy. Baza noclegowa jest unikalna, w 4-ech odmiennie zaaranżowanych skrzydłach zamku (Rycerskie, Komturskie, Więzienne i Myśliwskie). Atmosfera wyjątkowa, a sposób obsługi wzorowy. Możliwość zwiedzania, lekcji historii oraz organizacyjnych ofert specjalnych dopełnia atrakcyjności tego obiektu. Panorama obiektu z lotu ptaka: http://www.aerovideo.pl/ryn.html .


     
  1. Reszel – Zamek gotycki z XIV w. http://www.zamek-reszel.com/ . Był on zamkiem krzyżackim, po zwycięstwie pod Grunwaldem wrócił do Korony Polskiej. Kilkakrotnie przechodził z rąk krzyżackich bądź pruskich do polskich by stać się zamkiem biskupów warmińskich i rezydentem w nim m.in. był biskup Ignacy Krasicki. Położony na wzgórzu nad rzeką Sajną, nie ma dobrych przekazów historycznych, ponieważ długi czas był również wykorzystywany jako więzienie, tu płonęły stosy świętej inkwizycji z kobietami osądzanymi za stosowanie czarów. (Np. za to, że jej krowa dawała więcej mleka.... bo jak piszą autorzy książki „Duchy polskich miast i zamków” - Witold Vargas i Paweł Zych: „Łatwiej było widać prześladować sąsiadkę dziwaczkę niż krowę umyć”). Prześladowanie kobiet na tych ziemiach przetrwało nawet do początku XX w. A duch niejakiej Barbary Zdunk (ostatnie niewinnie spalonej czarownicy w Europie) ukazuje się jako chmara małych błędnych ogników. Na szczęście obecnie od r. 1958 dzięki działaniom Urzędu Gminy i Stowarzyszenia Społeczno - Kulturalnego „Pojezierze”, w obiekcie działa hotel, Restauracja Zamkowa, sale konferencyjne, wieża widokowa na szczycie baszty, lochy więzienne do zwiedzania oraz Dom Pracy Twórczej artystów plastyków. Zarówno pokoje jak i restauracja urządzone są w surowym gotyckim stylu, ale bardzo schludnie i z swoistym komfortem ( z internetem WiFi włącznie). Spanie mieliśmy w każdym razie bardzo wygodne, obsługa miła i sympatyczna a jedzenie smaczne z menu kuchni polskiej i regionalnej. Nota bene byliśmy jedynymi gośćmi w nocy na tym zamku. Na ścianach restauracji sporo odręcznych rysunków, pamiątek i podpisów celebrytów świata kultury. Ciekawostką w Reszlu jest dowód XIV-to wiecznej myśli inżynierskiej, a mianowicie łukowy most ceglany nad rzeką Sajną.  1. Osieka – Pałac „BIAŁY KSIĄŻĘ”, http://meteor-turystyka.pl/bialyksiaze,osieka.html .
    Wzniesiony w XIX w., we wsi Osieka, przy drodze z Bartoszyc do Lidzbarka Warmińskiego. Są tu stawy i park. Okolica cicha i spokojna. W sam raz na ucieczkę od zgiełku miast. Trafiliśmy tu po drodze do Lidzbarku W. i gdy zobaczyliśmy wystrój wnętrz, uprzejmość gospodarzy oraz warunki otoczenia, postanowiliśmy pozostać na noc.. Obiekt jest własnością prywatną i świeżo po remoncie. Urządzony stylowo, zrobił na nas miłe wrażenie. Wygodne i przestronne pokoje-sypialnie. Urzekł nas nade wszystko fakt, że w okolicy jest dużo śpiewającego ptactwa. A przede wszystkim od lat nie słyszeliśmy nigdzie słowików.... Tam od zmierzchu do późnej nocy koncertowały w najlepsze... zasnęliśmy przy otwartym oknie w trakcie koncertu nie wiedzieć kiedy. Rankiem zastaliśmy na stole obfite, iście królewskie śniadanie.