Translate

wtorek, 26 sierpnia 2014

Pałace i Zamki Dolnego Śląska 

– które warto polecić ...będziemy uaktualniać!


 1. Pałac PAKOSZÓW - http://www.palac-pakoszow.pl/ . Znajduje się w Piechowicach, niedaleko od Jeleniej Góry i Szklarskiej Poręby, z widokiem na Góry Karkonosze i Zamek Chojnik. Piękny, odnowiony obiekt. Dobra restauracja, miła obsługa, ładne pokoje hotelowe. Nie nocowaliśmy w nim, ale obiekt spodobał się nam na tyle, że mamy plan odwiedzić go w tym właśnie celu. Wystrój bardzo nowoczesny, ale nie kolidujący z zabytkiem. Przystosowany jako obiekt konferencyjny  z pełnym zapleczem i wyposażeniem. 
  Warto również obejrzeć: 
  .
 2. Pałac SPIŻ w Miłkowie – http://palac.spiz.pl/ . Odrestaurowany jako hotel i restauracja o nazwie: SPIŻ (od nazwy właściciela). W centrum wsi, przy drodze: Jelenia G. - Karpacz. Ładny ogród. Piękne wnętrza i pokoje (zwłaszcza: „Panoramiczny” z bezpośrednim  widokiem na Karkonosze). Miła obsługa, dobre jedzenie. Bliskość Karpacza i Kowar jest atrakcyjną alternatywą na wypoczynek z dala od tłumów.
  We wsi znajdują się ruiny kościóła ewang. i kościół katolicki p.w. Sw. Jadwigi. Sam Miłków wraz z pałacem ma burzliwą historię: 
  http://www.spm.info.pl/historia.html . Był to uznawany w Europie ośrodek alchemiczny (zielarsko-leczniczy) - stąd kamienne, bogato zdobione epitafia grupy alchemików (tak nazywano ówczesnych laborantów, paramedyków-znachorów i zielarzy) przy murze kościelnym. Legenda czy prawda historyczna...? Wątki się przeplatają, bo poszukiwano tu Elixiru Nieśmiertelności (!) . Wpleciony również został w historię pierwszej właścicielki pałacu hrabiny von Londron epizod z Giacomo Casanovą... W przewodniku Joanny Lemparskiej, p.t. : DOLINA KRÓLÓW (cz.5) szcegółowiej o tym można przeczytać.
 3. Pałac PAULLINUM - http://www.paulinum.pl/ . Obok drogi do Kowar i Karpacza. Świetne ciche usytuowanie (na Górze Zamkowej zwanej też Parkową a historycznie Krzyżową). W pobliżu centrum Jeleniej Góry. Piękny duży ogród spacerowy, stylowa restauracja z wyśmienitym jedzeniem i miłą obsługą. Historia niezbyt bogata w wydarzenia historyczne. Obecna forma jest z XIX w. Ale po ostatniej renowacji warunki hotelowe wymarzone i wręcz luksusowe w przestronnych pokojach. Świetne śniadania w przeszklonej eksoranżerii(polecamy omlet na słodko!). A w wykwintnej i nastrojowej sali restauracyjnej mogą stworzyć niezapomniany klimat i nastrój (zwłaszcza w stylowej Sali Gdańskiej). Winda hotelowa. Obsługa bardzo miła i uczynna. Tutaj naprawdę chce się wracać. Oglądnij: https://www.youtube.com/watch?v=0UlVYNTwtjg .

  Sala Szmaragdowa


  Sala Gdańska
 4. Pałac STANISZÓW GÓRNY - http://www.palacstaniszow.pl/ . Obiekt znajduje się w górnej części Staniszowa, przy kościele, na południe od Jeleniej Góry i płd.-wsch. Od Cieplic Zdrój. W przepięknej okolicy Wzgórz Łomnickich. Są tu malownicze skały i imponujący park krajobrazowy w stylu angielskim. Tuż obok znajduje się nowoczesny ośrodek SPA z basenem. Piękne pokoje, stylowe wnętrza o charakterze historycznym, ładna restauracja i dobra kuchnia. Zobacz video: https://www.youtube.com/embed/yMesmY5HfH0

   


 5.   

  5. Staniszów Dolny - PAŁAC na WODZIE - http://www.palacnawodzie.pl/
  Przy drodze z Jeleniej G. do Staniszowa Grn, nad stawem. Obiekt miły i atrakcyjny, ale trudny dla osób starszych i niepełnosprawnych z powodu stromych schodów i braku windy ( maj.2014). Pokoje na 2.piętrze – na poddaszu dość ciemne (małe okna). Jedzenie dość dobre. Są plany na budowę windy zewnętrznej. Również realizowany będzie projekt wykorzystania podziemnych wód geotermalnych wraz z basenami zewnętrznymi i z zapleczem SPA i Wellnes obok, - budowa już rozpoczęta. Przyszłościowo obiekt rokuje duże nadzieje nie tylko turystyczne. Atrakcje turystyczne w pobliżu Staniszowa zobaczysz jeśli masz 10 min. czasu: https://www.youtube.com/embed/yMesmY5HfH0 .

       
 6. PAŁAC ŁOMNICA – http://www.palac-lomnica.pl/ - to tzw. Pałac Duży, bardzo stylowo urządzony i utrzymywany do zwiedzania jako Muzeum Dolnośląskiego Dworu. Dostępna jest tu również prezentacja multimedialna z rysem historycznym regionu. Właściciele – spadkobiercy dbają o przywrócenie dawnej świetności całego majątku. Duży 9 ha park obok ciągnący się wzdłuż rzeki Bóbr. Obiekt i okolica godne dłuższego wypoczynku. Park ciągnie się aż do Wojanowa (2km).\

   


7. Pałac DOM WDOWY – w Łomnicy, jako tzw. Mały Pałac służy pokojami hotelowymi oraz stylową, romantyczną restauracją. Zupa z pokrzyw w kwietniu była wyśmienita! Potrawy są przygotowywane w rytmie 4 pór roku, czyli z wykorzystaniem aktualnie dostępnych owoców i warzyw. W pobliżu obu pałaców „Dużego” i „Małego” zabudowania folwarczne, a w nich Sklep Lniarski, piekarnia regionalna, Kuźnia i restauracja o charakterze folklorystycznym „Stara Stajnia” z bardo dobrym i tanim jedzeniem. Przez cały rok miejscowość tętni życiem, dzięki koncertom, kiermaszom wyrobów rzemieślniczych i lniarskich. Zobacz video: https://www.youtube.com/watch?v=Rrgb6HVSxQo . Panoramy 360º: http://www.ai360.pl/panoramy/131 .

8. Pałac WOJANÓW - http://www.palac-wojanow.pl/ . Zespół pałacowo – parkowy przy drodze Jelenia Góra - Trzcińsko. Piękny stylowo odrestaurowany pałac otoczony budynkami folwarcznymi. Pokoje hotelowe są zarówno w komnatach pałacowych jak i oficynach obok.
Ale rezerwacje pokoi warto dość wcześnie czynić, aby mieszkać w komnatach pałacowych – bo jest duże zainteresowanie.
Są tu: basen kryty i korty na wolnym powietrzu oraz rozległy park. Ceny bardziej luksusowe. Dość tłoczno nie tylko w sezonie. 

 
 

9. Zamek KLICZKÓW - http://www.kliczkow.com.pl/ . Dawny zamek rycerski, położony obok Bolesławca w Borach Dolnośląskich. Obecnie po kilku przebudowach jest mieszaniną stylów renesansowym, barokowym i epire. Jest tu wszystko: muzeum, hotel w komnatach zamkowych i izbach folwarcznych, restauracja, centrum SPA&WELLNESS, park spacerowy. Obiekt oferuje bogaty program turystyczno - rekreacyjny. 


10. Zamek CZOCHA - http://www.zamekczocha.com/ . Na granitowym wzgórzu, otoczony jeziorem z 3 stron, historyczny obiekt XIII-wieczny, pełen tajemnic i legend. Jest tu muzeum , stylowa restauracja i pokoje hotelowe. Obok przystań dla tramwaju wodnego. Bardzo dobre jedzenie, ale do zwiedzania trzeba pilnować aktualnych godzin otwarcia.
Zwiedzanie wirtualne: http://www.360cities.net/image/zamek-czocha-poland#-9.95,-4.54,70.0 .

Sypialnia książęca
                                                      


11. Zamek KSIĄŻ - http://www.ksiaz.walbrzych.pl/ . Wielokondygnacyjny obiekt historyczny w pobliżu Wałbrzycha. 3-ci co do wielkości zamek w Posce po Malborku i Wawelu. Pełen tajemnic z przeszłości i współczesnych z wielopoziomowymi tarasami ogrodowymi. Oferuje wiele atrakcji, m.in. muzeum historyczne, stadninę koni z ujeżdżalniami i wybiegami, okresowe imprezy widowiskowo-kulturalne, zwiedzanie bogatej palmiarni (poza murami parku pałacowego). Hotele w oficynach obok oraz restauracja. Duży park ze stadniną, ujeżdżalnią oraz wieloma atrakcjami widokowymi. W sąsiedztwie warto odwiedzić okazałą palmiarnię (w Lubiechowie), http://www.ksiaz.walbrzych.pl/palmiarnia.html. W samym kompleksie zamkowym wygodne pokoje, miła obsługa. Ponadto cały ten teren związany jest z tajemniczymi działaniami kompleksu RIESE z okresu II Wojny Światowej.
Warto obejrzeć: http://zamekksiaz.wkraj.pl/#/39479/331 .

Palmiarnia

12. Pałac BRUNÓW - http://www.brunow.pl/ . Leży między Lwówkiem Śl. a Bolesławcem. Ostatnio odrestaurowany z gustownym połączeniem elementów historycznych i nowoczesnych. Ładne pokoje, gustowna restauracja, mia\ła obsługa. Ulubiony pokój dala gości ma nr 106. Zobacz prezentację na specjalną okazję: http://vimeo.com/98731857 , (podpatrzone na fb: https://www.facebook.com/palace.brunow ) .   
   
   
  Dziękujemy za uwagę i prosimy o komentarze.
   

  1 komentarz:

  1. Dolina Pałaców i Ogrodów jest piękna i posiada swój specyficzny urok :) Myślę, że jak ktoś lubi jeździć po Polsce powinien tutaj przyjechać.

   P.S. Znalazłem fajną panoramę Pałacu na Wodzie http://www.karpacz.net/pano/palacnawodzie/

   OdpowiedzUsuń