Translate

niedziela, 7 września 2014

Zamki, Pałace i Dwory MAZUR, WARMII i PODLASIA

- w których zasmakowaliśmy


  1. Ryn – Zamek krzyżacki średniowieczny z XIV w. www.zamekryn.pl .Na wzgórzu przy jeziorach Ryńskim i Ołów http://www.360polska.pl/bialowieza/#sthash.MemploO4.dpbs . Obecnie znajduje się tam Hotel ZAMEK RYN****, z nowocześnie odrestaurowanymi i urządzonymi pokojami , SPA z sauną, basenem i atrakcjami do rozrywki oraz przystosowany do organizacji kongresów i konferencji. Unikalna atmosfera w historycznych wnętrzach i znakomitej Restauracji w refektarzach rycerzy zakonnych. Kuchnia ceniona i nagradzana na wielu konkursach, serwuje dania zarówno staropolskie jak i międzynarodowe, istny raj dla smakoszy. Baza noclegowa jest unikalna, w 4-ech odmiennie zaaranżowanych skrzydłach zamku (Rycerskie, Komturskie, Więzienne i Myśliwskie). Atmosfera wyjątkowa, a sposób obsługi wzorowy. Możliwość zwiedzania, lekcji historii oraz organizacyjnych ofert specjalnych dopełnia atrakcyjności tego obiektu. Panorama obiektu z lotu ptaka: http://www.aerovideo.pl/ryn.html .


     








  1. Reszel – Zamek gotycki z XIV w. http://www.zamek-reszel.com/ . Był on zamkiem krzyżackim, po zwycięstwie pod Grunwaldem wrócił do Korony Polskiej. Kilkakrotnie przechodził z rąk krzyżackich bądź pruskich do polskich by stać się zamkiem biskupów warmińskich i rezydentem w nim m.in. był biskup Ignacy Krasicki. Położony na wzgórzu nad rzeką Sajną, nie ma dobrych przekazów historycznych, ponieważ długi czas był również wykorzystywany jako więzienie, tu płonęły stosy świętej inkwizycji z kobietami osądzanymi za stosowanie czarów. (Np. za to, że jej krowa dawała więcej mleka.... bo jak piszą autorzy książki „Duchy polskich miast i zamków” - Witold Vargas i Paweł Zych: „Łatwiej było widać prześladować sąsiadkę dziwaczkę niż krowę umyć”). Prześladowanie kobiet na tych ziemiach przetrwało nawet do początku XX w. A duch niejakiej Barbary Zdunk (ostatnie niewinnie spalonej czarownicy w Europie) ukazuje się jako chmara małych błędnych ogników. Na szczęście obecnie od r. 1958 dzięki działaniom Urzędu Gminy i Stowarzyszenia Społeczno - Kulturalnego „Pojezierze”, w obiekcie działa hotel, Restauracja Zamkowa, sale konferencyjne, wieża widokowa na szczycie baszty, lochy więzienne do zwiedzania oraz Dom Pracy Twórczej artystów plastyków. Zarówno pokoje jak i restauracja urządzone są w surowym gotyckim stylu, ale bardzo schludnie i z swoistym komfortem ( z internetem WiFi włącznie). Spanie mieliśmy w każdym razie bardzo wygodne, obsługa miła i sympatyczna a jedzenie smaczne z menu kuchni polskiej i regionalnej. Nota bene byliśmy jedynymi gośćmi w nocy na tym zamku. Na ścianach restauracji sporo odręcznych rysunków, pamiątek i podpisów celebrytów świata kultury. Ciekawostką w Reszlu jest dowód XIV-to wiecznej myśli inżynierskiej, a mianowicie łukowy most ceglany nad rzeką Sajną.











  1. Osieka – Pałac „BIAŁY KSIĄŻĘ”, http://meteor-turystyka.pl/bialyksiaze,osieka.html .
    Wzniesiony w XIX w., we wsi Osieka, przy drodze z Bartoszyc do Lidzbarka Warmińskiego. Są tu stawy i park. Okolica cicha i spokojna. W sam raz na ucieczkę od zgiełku miast. Trafiliśmy tu po drodze do Lidzbarku W. i gdy zobaczyliśmy wystrój wnętrz, uprzejmość gospodarzy oraz warunki otoczenia, postanowiliśmy pozostać na noc.. Obiekt jest własnością prywatną i świeżo po remoncie. Urządzony stylowo, zrobił na nas miłe wrażenie. Wygodne i przestronne pokoje-sypialnie. Urzekł nas nade wszystko fakt, że w okolicy jest dużo śpiewającego ptactwa. A przede wszystkim od lat nie słyszeliśmy nigdzie słowików.... Tam od zmierzchu do późnej nocy koncertowały w najlepsze... zasnęliśmy przy otwartym oknie w trakcie koncertu nie wiedzieć kiedy. Rankiem zastaliśmy na stole obfite, iście królewskie śniadanie.














  1. Olsztyn – Zamek Kapituły Warmińskiej z XIV w., w stylu gotyckim: http://www.atrakcje.olsztyn.pl/Zabytki/zamek-kapituly-warminskiej-w-olsztynie.html . Obecnie Muzeum Warmii i Mazur, w którym znajdujemy wiele działów wystawowych: http://wmwm.pl/wystawy-i-kolekcje . Bywał tu administratorem Mikołaj Kopernik i stąd wiele to po nim pamiątek. Niestety hotelu na zamku nie znajdujemy. Natomiast blisko odrestaurowany Rynek Starego Miasta robi wrażenie. Aby dojść do Zamku, to ze znalezionego uprzednio parkingu zwiedziliśmy prawie całą Starówkę. Ponieważ była to niedziela... w żadnej restauracji nie było miejsca. Zadowolić musieliśmy się pizzą na 3 z plusem.










  1. Lidzbark Warmiński – Zamek warowny biskupów warmińskich z XIV w. Położony w rozwidleniu 2 rzek : Łyny i Symsarny które tworzyły naturalną fosę obronną. Po przejściu bramy głównej przedzamcza zastanawia gotycka forma bardzo prostej bryły na bazie czworokąta z narożnymi wieżyczkami i kontrastująca z nią barokowa budowla pałacu mieszkalnego, jednego ze znaczących biskupów Adama Stanisława Grabowskiego. Natomiast okazale prezentuje się wewnętrzny dziedziniec zamku z krużgankami wokół czterech ścian. Obecnie jest tu Muzeum Warmińskie, w którym warto zwiedzić odrestaurowane i zdobne wnętrza kaplicy zamkowej oraz sale muzealne. Tutaj przbywali Mikołaj Kopernik, biskup Ignacy Krasicki. Ten ostatni został tu w szczególny sposób uhonorowany, a mianowicie urządzono w murach kompleksu pałacowo-zamkowego zwanego przedzamczem Hotel Krasicki****. Jest dość luksusowy obiekt ze 122 pokojami, 7-ma salami konferencyjnymi, basenem, SPA oraz organizacją aktywnego wypoczynku ze spływem kajakowym rzeką Smysarną włącznie. Z przystani hotelowej można odpłynąć gondolą. Nie było nam jednak dane sprawdzić czy ubiór gondolierów nawiązywał do strojów weneckich... :) . Bardzo ciekawy jest scaning laserowy Zamku: https://www.youtube.com/watch?v=qjHt8OjOLs4 .













  1. Kętrzyn – Zamek Krzyżacki w stylu gotyckim z XIV w., http://www.muzeum.ketrzyn.pl/zamek/ . Obecnie Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego (historyk polski urodzony w 1838 r., w Giżycku) . Zamek niegdyś okazały, częściowo odbudowany po działaniach wojennych w 1945 r. W muzeum są ekspozycje stałe dotyczące historii miasta i regionu. Hotelu w zamku brak. Natomiast tuż obok Restauracja pod Zamkiem, pozytywnie opisywana w Przewodniku 2014/2015 pani Magdy Gessler. Sprawdziliśmy! Widzieliśmy świeży wystrój i potwierdzamy fakt wyśmienitej kuchni. Z Kętrzynem nierozerwalnie kojarzy się odległy o ca 9 km na wschód - „Wilczy Szaniec” w Gierłożu. Powszechnie znana kwatera Hitlera, której to kętrzyński Zamek i całe miasto zawdzięcza wojenne zniszczenia. Warto zobaczyć:
    http://www.zamki.pl/?idzamku=ketrzyn .

W "Wilczym Szańcu"

  


  1. Jędrychowo – Pałac w Jędrychowie, zwany też jako dworek myśliwski z XVIII w. Znajduje się w nad jez. Lampasz, 7 km na płn.-zach. od Mrągowa , w otoczeniu dużego parku z unikatowymi drzewami takimi jak pomnikowa magnolia (około 20 m wys.) oraz sosna wejmutka:
    http://leksykonkultury.ceik.eu/index.php/Dw%C3%B3r_w_J%C4%99drychowie . W kompleksie zabudowań znajduje się Hotel oraz osobno Restauracja. Olbrzymia polana ściąga realizatorów programów m.in. TVN (n.p.: „Makłowicz w Podróży”), czego byliśmy akurat świadkami. Często malowniczy krajobraz wraz z pałacem jest miejscem pleneru do zdjęć i filmów. Faktycznie stwierdziliśmy, że miejsce urokliwe, oddalone od zgiełku i tchnące atmosferą XIX-wiecznej wsi. Świetnie nadaje się do urlopowego wypoczynku.






  1. Giżycko – Zamek Krzyżacki z XIV w. Położony jest nad kanałem Łużycki, łączącym jeziora Niegocin i Kisajno. http://www.gizycko.pl/zamek-krzyzacki.html .
    Obecnie mieści się tu Hotel St. BRUNO****. Zamieszkaliśmy w nim nieco z przypadku rezygnując w sposób uzasadniony z pobytu w innym. Pokoje w nim nie są obszerne, ale z antresolą o wys. 6,0 m i luksusowo urządzone. Wystrój nowoczesny, ale współgrający z otoczeniem i architekturą. Niestety z historycznych murów zachowało się niewiele. Za to przy wsparciu Funduszy Unijnych udało się zrewitalizować i zrekonstruować zabytek,tak, że stał się jedną z dużych atrakcji Giżycka. Największe wrażenie robi oświetlony feerią świateł o zmierzchu. Podziwiać go można również płynąc po kanale statkiem wycieczkowym. Tuż obok Zamku istnieje unikalny most zwodzony. Otóż unikalność polega na tym, że jest to jedyny w Polsce a drugi na świecie (po Amsterdamie) most z mechanizmem obrotowym w poziomie. Luksusowe warunki w apartamentach i restauracji oraz styl obsługującego personelu wręcz zachwyciły nas. Wspomnieć należy o nadzwyczajnej inicjatywie władz miasta w jego odnowieniu, modernizacji oraz realizacji ogólnego wyglądu z Centrum pasażu Portowego z nowoczesnym molem spacerowym włącznie. Ta część miasta w maju wyglądała jak w trakcie ostatecznej fazy kosmetycznej tuż po liftingu.




















  1. Galiny – Pałac i Folwark z XVI w., z późniejszymi zmianami w stylu m.in. neobaroku. Jest to ogromny zespół pałacowo-parkowy, położony przy drodze z Bisztynka do Bartoszyc, w zakolu rzeki Pisy. Park łączy się terenami leśnymi i w całości tworzył malowniczy układ alei spacerowych. Obecnie całość jest w rękach prywatnych. Pałac był w maju w fazie remontu (bez możliwości zwiedzania),natomiast Folwark jest po odnowieniu i znajduje się w nim Gospoda Galiny z oryginalnym wystrojem i dość dobrej klasy obsługą. Jedzenie w stylu regionalnym było smaczne i gustownie podane. W otoczeniu Gospody znajduje się stajnia z końmi, ujeżdżalnia hipodrom oraz tereny do jazdy konnej: https://www.facebook.com/video.php?v=732086480149038&set=vb.167884183235940&type=2&theater .





  1. Białystok - Pałac Branickich. Choć bardzo okazały, bo w stylu barokowym, to mało dostępny ponieważ w tygodniu tylko przez 2 godziny (15:30 – 17:30). My tam trafiliśmy akurat po „Nocy w Muzeum”, więc było wielkie sprzątanie po imprezie „Światło i Dźwięk”. http://www.bialystok.pl/803-bialystok-branickich/default.aspx .
    W tygodniu dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że pałac jest siedzibą Uniwersytetu Medycznego, natomiast Muzeum Podlaskie mieści się w historycznym budynku Ratusza. Pałacyków mniejszych jest w Białymstoku więcej, )np. Pałacyk Gościnny Branickich Z mieszczącą się tutaj Miejską Salą ślubów USC. Czasu nam nie stało na zwiedzanie pozostałych, bo priorytetem była BIAŁOWIEŻA! Zobacz panoramę: http://www.bialystok.pl/panorama/ .  










  1. Białowieżahttp://www.palaccarski.com/ . W naszej podróży to miejsce zrobiło na nas największe wrażenie. Urok tego zakątka Polski z bogatą jej historią włącznie, emanuje z każdego miejsca. Park Krajobrazowy gdzie puszcza nie ma doznawać dotknięcia ręki ludzkiej. Naturalnie płynąca rzeka Narewka. Muzeum Przyrody z wieżą widokową i nowoczesnym wirtualnym sposobem zwiedzania. Są tu również niestety tylko pozostałości Pałacu Carskiego w postaci Bramy Carskiej. Zachwyciła nas odległa od centrum o około 2 km na południe Restauracja Carska w budynku byłego dworca kolejowgo Białowieża Towarowa, z kulinarnymi perełkami regionalnymi, wychwalanymi przez Magdę Gessler. pod nazwą „Smaki Życia”. http://www.smakizycia.pl/restauracje/restauracje-rekomendowane-polska-i-swiat/restauracja-carska-w-bialowiezy/ . Atrakcją letnią może być możliwość spania w wagonie-salonce którą car podróżował na polowania w Białowieży, lub w wieży wodnej. My natomiast spaliśmy, co również polecamy w Pokojach Gościnnych Białowieskiego Parku Narodowego w samym centrum tegoż. W maju trafiliśmy o zmierzchu na koncert ptaków oraz niespotykane zjawisko: „rykowisko” żab, które przy świetle księżyca sprawiło czarodziejską aurę i audiowizualny spektakl. Jest tu jeszcze Skansen Wsi Podlaskiej, Rezerwat Żubrów i ciekawa architektonicznie cerkiew p.w. św. Mikołaja Cudotwórcy z pięknym ceramicznym ikonostasem. Nie muszę chyba zachwalać podlaskich przysmaków kulinarnych... z kałdunami na czele: http://zmiksowani.pl/przepisy-na/podlaskie-przysmaki . Panoramy 360° : http://www.360polska.pl/bialowieza/#sthash.MemploO4.dpbs . I jak przystało na urokliwe miejsce tutaj ciut więcej fotek: 






     






Tyle w tym temacie. Prosimy o komentarze i zachęcamy:  zwiedzajmy Polskę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz